Results » Day 4 » 29.02.2020

Speed Task (AAT/S) — 120 minutes | Final Results | Maximum Points: 1000 | Day Factor = 1.000
# PILOT CN RN GLIDER DISTANCE TIME SPEED PEN POINTS
1 Helmut Kuenne F9 D-2318 Discus2a 227.08 km 02:07:28 106.9 km/h 0 1000
2 V Sierra VG1 RUS LS8neo 230.54 km 02:10:16 106.2 km/h 0 989
3 Witold Rozak WRW SP-2323 LS8neo 220.8 km 02:06:19 104.9 km/h 0 970
4 Piotr Raczynski PIT SP-2901 Discus2a 216.08 km 02:04:41 104 km/h 0 956
5 Pawel Lis PLP SP-3679 Discus2a 208.16 km 02:01:23 102.9 km/h 0 940
6 Erik Praznovsky EP OM-ERYC Discus2a 209.31 km 02:02:15 102.7 km/h 0 938
7 Valentin Tornavi 574 RA-SLY LS8neo 204.99 km 01:59:44 102.5 km/h 0 934
8 Gen Iv 244 RU115 LS8neo 206.35 km 02:00:49 102.5 km/h 0 934
9 Martin Baran MOV OK-2471 LS8neo 217.91 km 02:10:15 100.4 km/h 0 903
10 Horst Jahnke DHJ D-2056 Discus2a 200.65 km 01:56:29 100.3 km/h 0 902
11 Tomasz Siejek GD5 SP-0055 Discus2a 198.34 km 02:00:22 98.9 km/h 0 880
12 Eman Sadik EMA OK-1940 LS8neo 210.01 km 02:07:36 98.8 km/h 0 878
13 Roman Podesva R OK-6704 LS8neo 213.31 km 02:09:39 98.7 km/h 0 878
14 Tomas Vlcek TV OK-0777 LS8neo 198.16 km 02:00:27 98.7 km/h 0 878
15 Renda Mat R8 OK-PARA Discus2a 194.55 km 01:59:47 97.3 km/h 0 856
16 Jon Holland 123 G-RUSH LS8neo 206.02 km 02:07:56 96.6 km/h 0 846
17 T Broty TBC OK-0516 Discus2a 194.68 km 02:00:55 96.6 km/h 0 846
18 Mihaly Knausz KMI HA-5005 Discus2a 199.36 km 02:03:54 96.5 km/h 0 845
19 Radek Mica RUM OK-5417 LS8neo 226.65 km 02:23:47 94.6 km/h 0 816
20 Martin Semrad MSE OK-DAR LS8neo 224.83 km 02:24:11 93.6 km/h 0 800
21 Milos Kubicek KUB OK-4808 LS8neo 230.68 km 02:28:13 93.4 km/h 0 798
22 Jiri Nemecek N31 OK-6431 Discus2a 186.11 km 01:56:13 93.1 km/h 0 793
23 Zdenek Drazdil ZDJ DIDA-JI Discus2a 187.61 km 02:01:21 92.8 km/h 0 789
24 Naoki Takechi NT3 JA-CAC LS8neo 174.63 km 01:58:32 87.3 km/h 0 707
25 Milos Koch MK OK-1823 LS8neo 189.41 km 02:10:22 87.2 km/h 0 705
26 Lubos Faitz LFM OK-4812 Discus2a 174.33 km 01:59:51 87.2 km/h 0 705
27 Hans Nyc JN OK-6200 Discus2a 181.38 km 02:07:13 85.5 km/h 0 681
28 Wlodzimierz Kowalski DB9 SP-2964 LS8neo 186.63 km 02:10:59 85.5 km/h 0 680
29 Peter Kunik PK7 OM-NIUS LS8neo 191.98 km 02:14:50 85.4 km/h 0 679
30 Rudolf Kalousek R1K OK-7777 Discus2a 171.13 km 02:00:41 85.1 km/h 0 674
31 Josef Sykora PI8 OK-7523 LS8neo 168.82 km 02:05:01 81 km/h 0 613
32 Leszek Tomasik LTO SP-2188 LS8neo 157.67 km 02:06:21 74.9 km/h 0 521
33 Petr Vosahlo 117 7117 Genesis2 157.16 km 02:12:47 71 km/h 0 467
34 Jan Podolan A22 ANDEL LS8neo 141.23 km 01:51:45 70.6 km/h 0 467
35 Zdena Zazova BZZ OK-3710 LS8neo 139.03 km 02:01:33 68.6 km/h 0 467
36 Julian Mack 092 ROU-092 Discus2a 139.17 km 02:02:26 68.2 km/h 0 467
37 Aleksey Chernov AV7 AIRMAN Discus2a 71.65 km 0 145
38 Wojciech Grupa WTG SP-WOJ Genesis2 100.8 km 0 0
39 Samuel Rybar SR OM-2709 Discus2a 85.6 km 0 0
40 Gvidas Sabeckis GGG LY-GGG LS8neo 84.2 km 0 0

Briefing » Day 4 » 29.02.2020 » 20:00 CET » Saturday

Server:Fatra Cup 2020
Password:
Date:29.02.2020
Time (server A/B):20:00 CET (19:00 UTC)
Time (server C):20:30 CET (19:30 UTC)
Join time:30 minutes


Landscape:CW-C [0.7]
Plane class:Standard Class
Task type:Speed Task - Assigned Areas (AAT/S)
AAT min. time:120 minutes
Distance:233 km (min: 94 km, max: 373 km)
Race-in time:1 minute
Time window:120 minutes
Start time:12:00:00
Condor date:05.05.2020
Start altitude:max. 1400 m QNH
Wind direction:189°


TakeOff:Martin
Start:MARTIN
1. TP:VTACNIK (cylinder R=30 km)
2. TP:ORAVSKA POLHORA (cylinder R=40 km)
3. TP:KRALOVANY
Finish:Martin


Download XCSoar task (TSK file)
Download XCSoar Penalty Zones (TXT file)
Download Flightplan (FPL file)

Briefing Map

Cloudflying not allowed! Circeling in the direction of climb is determined by the first glider in thermal. If you have doubts about the circeling direction, ask in the chat. Attention: if some penalty zones (CTR/TMA) are active, please watch your PDA all the time! Please FLY SAFE and for fun, good luck to all pilots.

Fatra Gliding Cup 2020 | Day 4 | Live YouTube Stream (MOV)